Powierzchnia posadzki musi być: sucha, równa, pozbawiona pęknięć i zanieczyszczeń. Takie jej przygotowanie pozwoli na zamontowanie parkietu, desek w sposób zapewniający ich trwałość, wytrzymałość i doskonały wygląd, w ten sposób podłoga będzie najlepiej przygotowana do wieloletniej eksploatacji. Na czas schnięcia zalecamy nie użytkowanie pomieszczenia przez okresjednego do dwóch dni.
Kładąc parkiet powinniśmy zatroszczyć się aby pomieszczenie było odpowiednio zabezpieczone tak aby parkiet nie pęczniał w wyniku nadmiernej wilgoci, ani nie kurczył się w związku z suchością powietrza. Warto zadbać, aby temperatura w pomieszczeniu w trakcie układania parkietu, desek była zbliżona do 20ºC, a wilgotność oscylowała w okolicach 65%.
1) Gruntowanie podłogi przy zastosowaniu preparatu
korespondującego z wybranym klejem.
2) Rozprowadzenie równomiernie na podłożu stosując szpachlę zębatą.
3) Na świeżą warstwę kleju kładziemy parkiet lub deski, jednocześnie dociskając je i lekko przesuwając.
4) Na czas schnięcia zalecamy nie użytkowanie podłogi i pozostawienie pomieszczenia pustego na 1-2 dni.
Należy odczekać około dwóch tygodni od momentu zakończenia pracy aby parkiet mógł "popracować", a klej miał czas wyschnąć. Po upływie tego czasu można rozpocząć szlifowanie i lakierowanie.
to tradycyjna posadzka wykonywana z różnych gatunków drewna z drzew liściastych (m.in. dębu, jesionu, klonu, buku, wiązu, brzozy, jaworu), iglastych (np. sosny i świerku) oraz egzotycznych. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Klepki wykonane są z niewielkich deszczułek litego drewna, których wymiary zazwyczaj wynoszą: od 200 do 500mm (długość), 60-70mm (szerokość) i 16,19,22 mm (grubość). Deszczułki łączone są ze sobą na wpust i pióro, zazwyczaj przyklejane do podłoża klejem jak również przybijane gwoździami (metoda bezklejowa) oraz układane w różne wzory. Najpopularniejsze z układów to tzw. jodełka, i cegiełka. Odpowiednio pielęgnowana i czyszczona podłoga wyłożona parkietem jest bardzo trwała, a z uwagi na grubość posadzki, w razie konieczności można ją wielokrotnie odnawiać.
Mniej popularną odmianą tego typu posadzki parkietowej jest tzw. parkiet lamelowy, którego elementy pozbawione są pióra i wpustu. Z uwagi na taką konstrukcję przed montażem lamparkietu wymagane jest przygotowanie bardzo równego podkładu. Tego typu posadzki stosowane są często w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym. Piękny parkiet powinien mieć odpowiednią oprawę. Dlatego, po zakończeniu prac związanych z układaniem i lakierowaniem podłogi, musimy pomyśleć o jej wykończeniu. Listwy wykończeniowe, przyścienne oraz listwy do paneli stanowią kluczowy elementy wykończenia. Dopiero z nimi podłoga stworzy harmonijną całość, która będzie cieszyć oczy przez wiele kolejnych lat.
Ekologia
Wytwarzanie listew wykończeniowych polega na zastosowaniu ekologicznych technologii. Nowoczesne myślenie, to dbałość o stan środowiska naturalnego. Dzisiaj to wyróżnik firm, które myślą o przyszłości. W czym przejawia się ekologia? – przede wszystkim we właściwym wykorzystaniu surowca do produkcji . Listwy produkowane są na bazie z drewna iglastego (świerk, jodła, sosna). Potem profile oklejane są naturalnymi drewnianymi okleinami najwyższej jakości.